fbpx

Pronajímání bytů prostřednictvím internetových portálů není jen tak. Konkrétně pronájem přes Airbnb. Vzniknou vám povinnosti vůči úřadům. Nejenom že budete muset platit DPH, Airbnb má dopad i na daň z příjmu fyzických osob, sociální a zdravotní pojištění.

Živnostenské oprávnění

První věc je vůbec oprávnění k podnikání. K pronájmu budete potřebovat živnostenské oprávnění k ubytovacím službám. Jak na to ? 

DPH

Airbnb má sídlo v Irsku a vzniká podobná situace jako v případě využívání služeb Facebooku nebo Google Adwords. Jakmile pronajmete váš byt a od Airbnb vám přijde faktura servisního poplatku, máte povinnost z tohoto poplatku odvést DPH 21%.

V případě, kdy jste:

Neplátce DPH

To znamená vyplnit formulář k registraci a potom za každý měsíc, kdy jste takovýto servisní poplatek platili, musíte vyčíslit a odevzdat v daňovém přiznání k DPH. Pokud v daném měsíci nic nepronajímáte, nemáte jako identifikovaná osoba povinnost podat daňové přiznání. Kontrolní hlášení se identifikovaných osob netýká.

Plátce DPH

  • platí běžný daňový režim reverse charge, tzn. že poplatek přiznáte a zároveň máte nárok na odpočet (ve výsledku nezaplatíte nic – na DPH)

Pronájem přes Airbnb je podnikání

Další věc je to, že nejde o pronájem podle § 9 ZDP, kdy se z těchto příjmů neodvádí sociální a zdravotní pojištění. A taky nelze použít 30% paušální výdaj. Pronájem přes Airbnb má charakteristiku podnikání. 

Podle vyjádření Finanční správy nejde totiž v případě Airbnb a podobných elektronických portálů o pronájem. Jde o poskytování ubytovacích služeb. A jestliže je taková činnost prováděna opakovaně/pravidelně, jde o podnikání. Tyto příjmy spadají do §7 ZDP jako příjem ze samostatné činnosti. 

Pokud máte živnostenské oprávnění, můžete použít paušální výdaj 60%.

Nicméně přesto že existuje zákonná povinnost vlastnit živnostenské oprávnění, finanční správa ve svých pokynech připouští situaci, kdy živnostenské oprávnění podnikatel nemá. V tomto případě byste příjmy zdanily jako příjmy provozované na základě zvláštního oprávnění a mohli byste použít pouze 40% výdajový paušál.

Příjmy z pronájmu Airbnb spadají tedy do základu daně, který je podkladem k výpočtu pro sociální a zdravotní pojištění. 

Kde najdu fakturu za servisní poplatek ?

Po přihlášení do platformy Airbnb v záložce “Rezervace” se vám zobrazí přehled jednotlivých objednávek/proběhlých pobytů. Vpravo u každé rezervace, po rozkliknutí 3 teček se zobrazí možnost náhledu faktury.

pronájem přes airbnb

Zobrazí se vám faktura, kde  bude vyčíslený pouze servisní poplatek. Z toho poplatku máte povinnost vypočítat a doplatit DPH 21%.

Př. Pokud bude servisní poplatek 100 Kč, DPH 21% ze 100 Kč je 21 Kč. Finančnímu úřadu tak zaplatíte 21 Kč.

pronájem přes airbnb

Jak takové Daňové přiznání k DPH vyplnit a odevzdat se dočtete v článku, který se týká zároveň využívání služeb z Facebooku, kdy vzniká také povinnost odvádět DPH.

Pokud je to na vás moc složité nebo se vám nechce nebo nemáte čas to řešit, obraťte se na Virtuální účetní.

 

Zdroje:
Ekonom pro lidi
Finanční správa

Kateřina Hlůšková

Kateřina Hlůšková

Kromě virtuální účetní jsem nadšenkyně nových technologií a digitálního nomádství. Spolupracuji na neziskových projektech, cvičím jógu a cestuji.

Díky moc za feedback, referenci nebo tvůj názor