Podnikáte jako OSVČ a zároveň se chystáte na mateřskou ? Jak tyhle dvě skutečnosti dát dohromady, když oficiálně na mateřské podnikat nemůžete ? Jaké máte povinnosti a na co máte nárok se dozvíte v článku.
Mateřská x Rodičovská
Mateřská
- začíná ještě před porodem (mezi 6. a 8. týdnem) a trvá 28 týdnů (pokud máte vícerčata tak 37 týdnů)
- při pobírání mateřské nemůžete podnikat jako OSVČ
- nárok na ni máte, jen pokud si budete platit nemocenské pojištění alespoň 9 měsíců v posledních 2 letech ještě před nástupem na mateřskou, z toho minimálně 6 měsíců musí bezprostředně předcházet před nástupem na mateřskou
- mateřskou vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení
- výše mateřské se odvíjí od toho, kolik si platíte na sociální pojištění a kolik si připlácíte na nemocenské pojištění
- o mateřskou si zažádáte na místní správě sociálního zabezpečení prostřednictvím formuláře „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství“ (tento dokument vám vyplní a potvrdí gynekolog)
Když bude na mateřské tatínek
Když o mateřskou nežádá žena, která dítě porodila, ale otec nebo jiný člověk, který převzal dítě do péče, postup se liší.
Otec nejprve musí s matkou uzavřít písemnou dohodu o tom, že bude o dítě pečovat. Podpis matky musí být úředně ověřený (případně ho může ověřit okresní správa sociálního zabezpečení; dohodu je možné podepsat na místě). Otec smí začít čerpat peněžitou pomoc v mateřství nejdřív od 7. týdne po porodu, tedy až po šestinedělí.
Doba mateřské je u otců o něco kratší – 22 týdnů u jednoho dítěte, 31 týdnů u vícerčat.
Rodičovská
- začíná hned po porodu, nebo po skončení mateřské
- na rodičovskou má nárok každý
- rodičovskou vyplácí stát
- při rodičovské můžete podnikat jako OSVČ (podnikání se bude považovat jako vedlejší činnost)
- může trvat 19 měsíců až do 4 let dítěte (délku si určíte sami)
- výše rodičovské je stanovena na 300 000 Kč (pro rok 2020) na celé období rodičovské dovolené (podle toho jakou dobu si zvolíte, se vám vypočítá výše měsíčního rodičovského příspěvku)
- o rodičovský příspěvěk se vyplatí zažádat s předstihem (po porodu dítěte), pokud to ale uděláte i později, tak to nevadí – můžete zažádat až tři měsíce zpětně
- žádost vyřídíte na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, pokud bude žádat o rodičovský příspěvěk otec dítěte, použijete tento formulář
- s potvrzením od sociálky můžete žádat o rodičovský příspěvek na Úřadu práce (připravte si vaši občanku a rodný list dítěte)
Chci mít nárok na mateřskou dovolenou
Abyste měli nárok na čerpání mateřské dovolené, je dobré nad tím začít uvažovat už trochu dopředu a začít si včas a v minimální výši platit nemocenské pojištění. Minimální výše pro OSVČ na hlavní i vedlejší činnosti pro rok 2020 je 126 Kč / měsíc.
Abyste měli nárok na pojištění, musíte si ho platit alespoň 9 měsíců v posledních 2 letech před začátkem čerpání mateřské, z toho alespoň 6 měsíců bezprostředně před začátkem čerpání mateřské. Z toho vyplývá, že ideální by bylo si nemocenské připojištění začít platit 1 a půl měsíce předtím, než otěhotníte.
Když už je pozdě…
Pokud například zjistíte, že jste těhotná až v 2.měsíci těhotenství a žádné zálohy jste dosud neplatila, máte 2 možnosti:
- Buď začnete rovnou po porodu pobírat rodičovskou a na mateřskou vůbec nebudete mít nárok
- Nebo si začnete nemocenské připojištění platit od té doby, kdy zjistíte, že jste těhotná – už po 3 zaplacených zálohách vám vzniká alespoň nárok na “klasickou nemocenskou” (tu můžete pobírat už 6 týdnů před termínem porodu až 6 týdnů po termínu porodu)
Nechat se před mateřskou rychle ještě zaměstnat kvůli vyšší mateřské ?
Pokud těhotenství plánujete, vyplatí se vám nechat se před otěhotněním nebo mateřskou zaměstnat a požádáte si o zvýšení nemocenského pojištění.
Mateřská se totiž vypočítává z toho, co jste na nemocenském zaplatili za uplynulý rok. Tudíž by se do její výše navýšení odvodů nemocenského pojištění mělo logicky promítnout.
Podnikání na hlavní činnost
Pokud je vaše podnikání jako hlavní činnost, při rodičovské dovolené se z podnikání stává činnost vedlejší. Tuto skutečnost musíte nahlásit pojišťovnám.
Dítě konečně usnulo, ale vy stejně nemůžete pracovat
Pokud pobíráte mateřskou, nemůžete podnikat jako OSVČ. Při rodičovské dovolené potom už ano.
Máte několik možností:
- Živnost na období mateřské přerušit – nebudete muset platit žádné měsíční zálohy na pojištění
- Živnost nepřerušovat – zálohy platit budete, při ročním vyúčtování se vám případné přeplatky vrátí a budete mít ušetřené starosti s papírováním při přerušování živnosti
- Můžete vaši podnikatelskou činnost vykonávat prostřednictvím zaměstnanců, spolupracujících osob nebo ji může vykonávat třeba manžel. Zakázaný je “osobní výkon”, fakturovat klientům potom můžete vy.
Více info v následujících odkazech, které jsem použila pro zpracování do stručného článku:
www.penize.cz, www.japodnikat.cz, www.tchiboblog.cz